Jak se připravit na školu a co dělat, když zjistíte, že vaše dítko špatně vidí?

Podle odhadů trpí oční vadou čtvrtina školáků a deset procent předškoláků. Od narození se zrak dítěte stále vyvíjí a v útlém věku je složité oční vadu rozpoznat. Oční vada se proto u řady dětí rozpozná až po nástupu do školních lavic.

Kolem šestého roku je vývoj zrakových funkcí u konce a dítě by mělo vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk. Nejčastější oční vady, které se u dětí mohou objevit jsou například krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Také ale tupozrakost a šilhání, které, pokud se nediagnostikují včasně a správně, mohou zanechat celoživotní následky.  Pokud se rodičům zdá, že se zrakem jejich dítka není něco v pořádku, neměli by návštěvu u očního lékaře zbytečně odkládat. Včasné rozpoznání oční vady a nasazení správných dioptrických brýlí má zásadní vliv na správný vývoj a kvalitu zraku dítěte.

Pokud už se u dítěte dioptrická vada objeví, je třeba věnovat značnou pozornost výběru dioptrických brýlí. Hlavními kritériemi při výběru dioptrických brýlí by měly být funkčnost, pohodlí a hlavně bezpečnost dítěte. Pro malé děti jsou nejvhodnější dioptrické brýle s plastovými ohebnými obrubami. V případě pádu je u nich menší riziko, že se poraní. Školním dětem už je možné pořídit brýle s kovovými obrubami, nejlépe celokovové, protože jsou odolnější. 

Co se týče brýlových čoček, děti musí mít plastová tvrzená skla. Mezi nejvhodnější se řadí čočky z materiálu Trivex. Jsou pružnější a odolnější proti rozbití v porovnání s ostatními plastovými čočkami. Také chrání oko před UV zářením. Vhodná je i levnější varianta klasických plastových brýlových čoček z materiálu CR39. Oba druhy plastových čoček mají antireflexní úpravu proti nežádoucím odleskům a tvrzení, které zajistí větší odolnost proti poškrábání.

O zrak je ovšem třeba pečovat a nastavit podmínky pro správný vývoj zraku. Důležité je zajistit správné osvětlení dětského pokoje a pracovního stolu. Také je třeba omezit dobu strávenou u počítače, na tabletu či mobilním telefonu. Monitory a displeje vyzařují modré světlo, které je dlouhodobě zatěžující pro lidský zrak. Problematické u dětí je také dlouhodobé fixování zraku na blízký displej mobilního telefonu nebo počítače. Pokud děti tyto přístroje přesto využívají, doba, kterou u nich tráví, by měla být co nejkratší, ideální je půl hodiny denně. Jestliže dítě tráví více času u těchto přístrojů, je důležité mít přestávky a oči nechat odpočinout.