Letní nástrahy pro vaše brýle: Na co si dát pozor?

Léto si většina z nás velmi užívá – teplo, koupání, čas dovolených… ale právě toto období může být pro vaše brýle náročné. Vysoké teploty, písek, slaná voda nebo intenzivní žár z grilu mohou mít na brýle nepříznivý dopad. Na co si dát pozor, abyste si své brýle udrželi v co nejlepší kondici?

  • Nenechávejte brýle v rozpáleném autě

Auto zaparkované na slunci se může velmi rychle změnit v „troubu“. Teplota uvnitř často přesahuje 60 °C, což může způsobit popraskání povrchových úprav čoček, deformaci obrouček nebo jejich zbarvení. Brýle proto raději v autě nenechávejte. Pokud je tam přece jen chcete mít, uložte je do pouzdra a schovejte do přihrádky auta.

  • Pozor na písek a slanou vodu

Brýle položené na pláži jsou vystaveny nejen přímému slunečnímu záření, ale i abrazivnímu písku a slané vodě. Tyto vlivy mohou poškrábat čočky a poškodit obruby. Vždy si proto brýle ukládejte do pevného pouzdra. Pokud se na brýle dostane písek, nikdy je nečistěte hadříkem ani papírovým kapesníkem – hrozí poškrábání čoček. Nejprve je jemně opláchněte pod tekoucí vodou, ideálně vlažnou, a teprve poté je vysušte měkkým mikrovláknovým hadříkem.

  • Grilování a brýle nejdou dohromady

Při grilování nebo práci u otevřeného ohně hrozí, že se brýle vystaví intenzivnímu žáru, který může nenávratně poškodit povrchové úpravy čoček – zejména antireflex nebo zrcadlovou vrstvu. Pokud navíc dojde k rychlému ochlazení (např. přechod z horka do vody nebo klimatizované místnosti), může se čočka i lehce zdeformovat. Jestliže často grilujete, doporučujeme zvážit použití speciálních ochranných brýlí z tepelně odolných materiálů. Ty lépe ochrání vaše oči i běžné dioptrické brýle.

Vysoké teploty mohou způsobit trvalé poškození vašich brýlí – a bohužel, většinu těchto defektů už není možné opravit. Chraňte své brýle správným zacházením, skladováním a pravidelnou údržbou. V případě pochybností nebo drobných poškození se neváhejte zastavit u nás v oční optice Gemini – rádi vám poradíme.