Jak na kontaktní čočky

Pokud jste se rozhodli vyměnit brýle za kontaktní čočky, měli byste vědět, jak s nimi správně zacházet. Ať už jde o nošení, čištění nebo skladování.

U jednodenních čoček další péči neřešíte, ráno nasadíte a večer vyhodíte. Pokud ale po konzultaci s očním specialistou zvolíte čočky čtrnáctidenní či měsíční, péče o ně je důležitou součástí zachování jejich životnosti a správných vlastností.

Používání kontaktních čoček

V první řadě je nutné mít vždy perfektně umyté ruce, ať už si čočky chystáte nasadit nebo vyndat. Zamezíte tak jejich znečištění, které by mohlo vést například k zánětu oka.
Po vyjmutí čočky z blistru se ujistěte, že není poškozená nebo otočená. Umístěte ji na prst, nejlépe ukazováček. Pokud má čočka tvar mističky, je vše v pořádku. Pokud však okraje směřují směrem dolů, pak je čočka naruby.

Abyste si čočky nezaměnili, začínejte vždy stejným okem. Oči si budou na čočky zvykat postupně, první dny s nimi nemusí být úplně nejpříjemnější. Proto je ideální je v prvních dnech nosit maximálně čtyři hodiny a poté postupně přidávat, dokud se nedostanete k doporučené denní době. Se zvykáním na čočky vám pomohou umělé slzy, které zajistí oku dostatečnou vlhkost.

Čištění kontaktních čoček

K čištění nikdy nepoužívejte obyčejnou vodu, ale vždy jen vhodné roztoky. U nich je rozhodně dobré sem tam využít roztok na bázi peroxidu vodíku, který zároveň čočky vydezinfikuje. Vždy tuto variantu konzultujte s lékařem, zda je pro vás tento typ roztoku vhodný. Výběr roztoku je velmi individuální záležitost a pokud pociťujete diskomfort při nošení kontaktních čoček, volba špatného roztoku může být jedním z důvodů.

Žádný roztok vás však nikdy na 100 % neochrání před infekcemi, jako je třeba zánět spojivek. Pokud nabudete dojmu, že jsou čočky jakýmkoliv způsobem kontaminovány, vyhoďte je a další postup konzultujte s oftalmologem.

Skladování kontaktních čoček

Čočky vždy skladujte v pouzdru, které ideálně každý měsíc vyměníte. Po každém čištění čoček vyprázdněte starý roztok, opláchněte jej novým roztokem a nechte sušit dnem vzhůru. Respektujte expiraci čoček a a nenoste je delší dobu, než na kterou jsou určené.

V případě, že jste v používání kontaktních čoček úplným nováčkem, doporučujeme navštívit odborníka, který s aplikací čoček má zkušenosti. V očních optikách Gemini vám pomůžeme s výběrem a hlavně vás naučíme s kontaktními čočkami správně zacházet. Neváhejte se objednat do některé z našich poboček.