Jak na předpis dioptrických brýlí? Naučíme vás ho číst

Pokud jste už někdy v ruce drželi předpis dioptrických brýlí, následující zkratky vám budou povědomé. Rozhodně stojí za to vědět, jaké hodnoty vám oční lékař či optometrista naměřil a jakou oční vadou trpíte. V tomto článku vám vysvětlíme ty nejdůležitější zkratky, abyste byli v obraze.

Co znamenají zkratky OD a OS?

Jedná se o zkratky latinských slov oculus dextrus a oculus sinister. Nejde o nic jiného než o označení pravého a levého oka. Někdy se ale setkáte i s tradičním označením písmeny P a L.

SPH

Pod touto zkratkou najdete hodnotu dioptrie, tedy “sílu” vašich čoček jednotlivých očí. V případě, že máte v některé kolonce rovnítko “=” jde o minusovou dioptrii (někdy se označuje i znaménkem “- “). Píše se tradičně dvojitě, aby nedošlo k tomu, že ji lékař omylem proškrtne. Plusová dioptrie se standardně označuje symbolem “+”. Můžete na předpisu najít i hodnotu 0.00, s textem “plan” případně prázdné políčko, což označuje nulovou dioptrii.

Dp – Cylindr

Ke klasickým hodnotám u dioptrií můžete mít vyplněnou kolonku s tímto označením. Jedná se o počet dioptrií, které jsou třeba ke korekci vady zvané astigmatismus. Jde o vadu rohovky, která není pravidelně zakřivená tak, jak by měla být. Proto se uvádí ještě jedna dioptrie navíc, která pomáhá kompenzovat nepravidelnost. Pokud máte vyplněnou hodnotu cylindru, najdete v předpisu i zkratku AX, která vyjadřuje polohu cylindru.

ADD – adice

Tato hodnota se uvádí pokud trpíte presbyopií. Řešením jsou tady buď dvoje různé brýle, případně multifokální brýle, které se upravují tak, aby korigovaly jak problémy se čtením, tak s viděním na dálku.

Prisma

Tato kolonka je určena pro speciální vady. Jedná se totiž o údaj, který potřebuje znát optik v případě, že mají brýle upravovat šilhání.

PD – vzdálenost zorniček

PD neboli pupillary distance označuje vzdálenost zorniček, která je důležitá pro to, aby se brýle správně vycentrovaly. V ideálním případě jsou údaje uvedeny pro každé oko zvlášť. Tyto hodnoty jsou důležité i tehdy, kdy se rozhodnete objednávat brýle on-line.
Čím více údajů bude optik mít, tím lépe vám brýle uzpůsobí. Vzdálenost se měří od kořene nosu k zornici a zpravidla se pohybuje mezi 28 a 35 milimetry.

Pokud se ale nechcete zabývat čtením předpisů, navštivte některou ze sítě očních optik Gemini, kde vám náš vyškolený personál poradí nejen s vhodným typem brýlí, ale i třeba s designem brýlových obrub.