Nezapomínejte na kvalitní ochranu očí

Prosluněné dny jsou tady, a proto nesmíte zapomínat správně chránit svůj zrak před slunečním zářením. Výběr brýlí byste neměli podceňovat.

Nadměrné sluneční záření představuje pro naše zdraví značné riziko. Tak, jak svou pokožku chráníme krémy s UV ochranou, je potřeba oči chránit kvalitními slunečními brýlemi. Na trhu bohužel stále najdeme brýle, které jsou sice zatmavené, ale žádnou ochranu neposkytují. Takové brýle jsou pro naše oči škodlivější, než kdybychom žádné neměli.

Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést až k poškození zraku. Dlouhodobé vystavení očí intenzivnímu slunečnímu záření může způsobit vznik šedého zákalu a ve výjimečných případech může dojít k nebezpečnému poškození sítnice. Může být příčinou také vzniku rakoviny kůže, očních víček nebo spojivky. Jak tedy poznat sluneční brýle, které nám poskytnou dostatečnou ochranu před UV zářením?

Kvalitní sluneční brýle by měly mít dvojí označení. První je CE certifikát a zároveň stupeň ochrany. Dívejte se po brýlích s UV400, to znamená, že brýlové čočky absorbují UV záření s vlnovou délkou 400 a méně nanometrů. Chrání tak proti celému spektru UVA u UVB paprsků. Druhé označení určuje kategorii filtru (0-4), která udává míru zatmavení. Pokud toto prodejce není schopen dodat, nemůžeme si být ochrannou jisti. Jestliže trávíte hodně času za volantem či jste vyznavači vodních sportů měli byste se poohlédnout po polarizačních brýlích. Obsahují tzv. polarizační filtr, který blokuje oslnivé odlesky od protijedoucích vozidel, mokré vozovky či vodní hladiny. Zlepšují vnímání hloubky i ostrosti barev.

V oční optice Gemini vám s výběrem nejen kvalitních slunečních brýlí pomůžeme. Také vám změříme zrak zdarma a bez podmínek.