Astigmatismus

Už jsme zmínili krátkozrakost a dalekozrakost, ale co to znamená, když někdo trpí oční vadou nazývanou astigmatismus? Astigmatismus je oční vada, která se projevuje mlhavým, rozmazaným viděním. Často se objevuje v kombinaci právě s krátkozrakostí, nebo dalekozrakostí.

Krátkozrakost a dalekozrakost jsou oční vady, při kterých je rozostření způsobeno tím, že se paprsky světla usměrněné čočkou sbíhají před, nebo za sítnicí, příčinou je tzv. příliš dlouhé oko, nebo příliš malé oko. Při astigmatismu je důvod rozostření jiný, tvar rohovky (přední část oka) není kulovitý, ale mírně podlouhlý – obraz se tak láme pod nevhodným úhlem a vidění může být rozmazané v jakékoliv vzdálenosti. Přestože téměř 70 % lidí, kteří nosí brýle touto vadou trpí, často se stává, že o ní ani nevědí. Astigmatismus přitom může vést i k bolestem hlavy.

Mezi nejčastějšími příznaky astigmatismu jsou:

  • špatné ostření na blízko i do dálky
  • časté mžourání na předměty
  • nadměrné slzení očí
  • bolesti hlavy
  • únava a nepohodlí očí

Zda trpíte astigmatismem nejsnáze zjistíte kontrolou u očního lékaře nebo optometristy. Na optice vám pak rádi poradíme s výběrem ideální korekce astigmatismu pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. Pokud byste si chtěli vyzkoušet, jak na tom jste se zrakem hned, tak můžete využít jednoduchého testu (jeho diagnózu ale samozřejmě neberte jako finální verdikt):

  1. Zakryjte si jedno oko a podívejte se na obrazec ze vzdálenosti asi 40 cm.
  2. Potom znovu s oběma odkrytými.
  3. Pokud nosíte brýle, tak byste je měli mít nasazené.

Výsledek: Jednotlivé paprsky byste měli vidět ostře a ve stejné tloušťce. Pokud se Vám zdá, že je vidíte rozdílně, je možné že trpíte astigmatismem. V tom případě důrazně doporučujeme objednat se na kontrolu.