Barevné kontaktní čočky: Zajímavý doplněk, nebo zbytečná zátěž?

Uvažovali jste někdy nad tím, jak byste vypadali s jinou barvou očí? Kromě klasických barev jako je hnědá, zelená nebo modrá jsou na trhu k dostání třeba i varianty v červené, fialové či s různými vzory. Ty jsou v aktuálním období probíhajících festivalů velmi oblíbené. Vyberou si jak lidé s dioptriemi, tak bez nich. Stejně jako u klasických dioptrických čoček lze volit mezi jednodenními, měsíčními, tříměsíčními a ročními variantami. Jsou však bezpečné?

Kosmetické kontaktní čočky často nosí i lidé, kteří nemají žádnou oční vadu, a tudíž jejich používání nejspíše předem neprobírali s odborníkem. Výběru čoček by měla předcházet konzultace spojená s profesionálním měřením, které mimo jiné zahrnuje například zjištění rozměrů zornice či zakřivení rohovky. Lékař klientům rovněž ukáže správnou aplikaci a následnou péči.

Když už znáte rozměry svých očí a rady profesionálů, je nutné ještě zvolit kvalitní čočky vyhovující vašim potřebám. Vybírejte z obchodů, které dbají na předpisy očních lékařů a nabízí produkty schválené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Dodržujte všechny hygienické pokyny, nenoste čočky na spaní nebo po delší než doporučenou dobu a rozhodně nepoužívejte čočky, které měl už někdo před vámi. Pokud při nošení narazíte na nějaké potíže, ať už zarudnutí, otok nebo jakýkoliv jiný diskomfort, navštivte opět svého oftalmologa.

Jak takové vyšetření probíhá a jak se na něj objednat si můžete přečíst na naší stránce o kontaktních čočkách.