Elektronické vs klasické knihy. Škodí čtení zraku?

Léto s knihou. Pro mnohé je kniha na dovolené nepostradatelná, stejně jako pas nebo třeba opalovací krém. Jiní se během letních dnů těší ze čtení někde ve stínu stromu. A přestože klasika je klasika, tak si spousta čtenářů oblíbila také elektronické čtečky. Řada z nich si přesto klade otázku, zda jejich četba neškodí zraku víc než listování knihou?

E-knihy je možné číst na mobilu, tabletu, čtečce i notebooku. Přestože i na dalších zařízeních existují nastavení pro pohodlnou četbu, jako noční režim, podsvícení nebo velikost písma, je právě čtečka nejvíce uzpůsobená pro bezpečné a přirozené čtení knih. Displej elektronické čtečky se zpravidla neleskne a nesetkáte se tady ani se škodlivým modrým světlem klasických displejů a obrazovek. Jejich rozlišení je uzpůsobeno právě na čtení, namáhají oči méně než jiné přístroje. Čtení se dá tak srovnat se čtením klasické papírové knihy.

Lidé s dioptrickou vadou na čtečkách oceňují především možnost přiblížit si písmo podle jejich potřeb. Spousta čteček nabízí další možnosti úpravy textu, jako zvýrazňování nebo psaní poznámek, čímž se přibližují klasickým knihám. Oproti nim ale dokážou s sebou kompaktně nosit celou naši knihovnu, připojit se na internet a snadno tak i získat přístup k nové knize přímo “za pochodu”.

Stejně jako při sledování monitoru a jiných digitálních zařízení se mohou oči během čtení unavit. Způsobuje to dlouhodobé ostření zraku na krátkou vzdálenost, kdy lidé mohou pociťovat podráždění, rozmazané vidění do dálky nebo pocit suchých očí. Jedná se ale pouze o přechodný stav, který po odpočinku ustane. Doporučujeme si během dlouhého čtení dělat přestávky a občas se zadívat i do dálky. Pokud by se vám i přesto zdálo, že vidíte rozmazaně a čtení se stalo nekomfortní, doporučujeme zajít si nechat změřit zrak. Optometrista vám oči vyšetří a případně zvolí správnou korekci zraku. V našich optikách vám rádi zdarma zrak změříme. Stačí si na některé z našich poboček zarezervovat návštěvu.

Pro zdraví očí při čtení je velmi důležité i osvětlení. Šero nebo malá baterka nad knížkou určitě není tou správnou volbou. Na čtení před spaním zvolte lampičku s teplejší barvou žárovky s nižší intenzitou světla. Pokud tedy při čtení vidíte ostře a máte vhodné světelné podmínky, tištěná kniha ani elektronická čtečka oči nekazí.