Proč nepodceňovat i drobné dioptrie?

“Mám nízké dioptrie, brýle budu řešit, až budou vyšší.“ Tuto větu slyšíme poměrně často, možná ji i vy dokonce sami říkáte. Nicméně kvůli této domněnce vyšší dioptrie mohou přijít rychleji, než by se vám líbilo. Zde je několik důvodů, proč byste měli věnovat pozornost i nepatrným změnám zraku.

Oko je sval jako každý jiný a je nutné ho procvičovat. Správná korekce, i když jde o malé dioptrie, umožňuje oku přirozeně zaostřovat na vzdálené i blízké objekty, což pomáhá udržovat jeho pružnost a nenamáhá se. I při malé oční vadě oko začne automaticky chybějící dioptrie korigovat, to však vede k jemnému svalovému napětí. To má za následek únavu, slzení očí, bolesti hlavy a další nepříjemné projevy. Z dlouhodobého hlediska se oko bude více přetěžovat, vidění se zhoršovat a bez brýlí nebo kontaktních čoček se již neobejdete.

Existují také další prostředky, které mohou pomoci snížit únavu očí a zlepšit jejich funkci. Mezi ně patří například brýle s filtrem proti modrému světlu, které oči chrání před tímto škodlivým zářením z obrazovek počítačů a dalších digitálních zařízení. Tyto brýle jsou vhodné pro každého, ať už vám byli dioptrie naměřeny, či nikoliv.

Pokud pociťujete jakýkoliv diskomfort ve vidění, zajděte si ke svému očnímu lékaři nebo optometristovi na měření zraku. V našich optikách vám specialista zrak vyšetří a podle naměřených hodnot určí optimální brýlovou korekci, to vše zdarma a bez podmínek.