Jak správně aplikovat oční kapky?

Většina z nás je obeznámena s tím, že návod k aplikaci očních kapek je obsažen v každém balení. Realita však často ukazuje, že tento návod zůstává nepřečtený a mnoho lidí má potíže s dosažením požadovaného účinku očních kapek. Není to však vždy vina samotných kapek, ale spíše způsobu, jakým jsou aplikovány. Sepsali jsme vám návod, jak si správně aplikovat oční kapky a dosáhnout tak jejich maximální účinnosti.

Krok 1: Hygiena

Před samotnou aplikací očních kapek si vždy důkladně umyjte ruce. Tímto krokem minimalizujete riziko přenosu nečistot, bakterií do očí a vzniku infekce.

Krok 2: Správná poloha

Nejlepším způsobem, jak aplikovat oční kapky, je zaklonit hlavu nebo si lehnout na záda. Tímto způsobem zaručíte, že kapky se správně dostanou do oka a nevytečou ven.

Krok 3: Otevření oka

Jemně stáhněte spodní víčko prstem, čímž vytvoříte malou „kapsu“ pod víčkem. Tento krok je klíčový pro správnou aplikaci kapek. K tomu použijte prsteníček nebo ukazováček, nikdy ne nehty.

Krok 4: Kapání

Držte lahvičku s očními kapkami dnem vzhůru a z ní vytékající kapku kápněte do vzniklé kapsy mezi víčkem a bulvou. Držte lahvičku přibližně 5 cm od oka, aby kapka měla dostatek prostoru na rozptýlení po oku.

Krok 5: Udržení kapky v oku

Po aplikaci kapek zavřete oči a nechte je zavřené. Jemně stiskněte vnitřní koutek oka prstem. Tím se aktivuje slzný bod, kterým by kapka mohla odtékat do nosu. Držte tuto pozici po dobu asi minuty. Tím se zajistí, že se léčivá látka rovnoměrně rozptýlí po oku. Po chvilce oči otevřete. 

Pokud nosíte kontaktní čočky, vždy se ujistěte, že konkrétní oční kapky jsou vhodné pro nositele čoček. Některé kapky mohou být používány i s nasazenými čočkami během dne, zatímco jiné by měly být aplikovány několik minut před nasazením čoček. Je důležité respektovat pokyny v příbalovém letáku.

Správná aplikace očních kapek může být klíčová pro dosažení maximální účinnosti léčby. Dodržováním jednoduchých kroků uvedených v tomto návodu můžete zvýšit šance na úspěšnou léčbu a minimalizovat zbytečné problémy spojené s aplikací očních kapek.