Podzim = zhoršené vidění, proč tomu tak je?

S prvními spadlými listy přichází i chladnější počasí často doprovázené nepříjemným šerem. Možná jste nad tím nikdy nepřemýšleli, ale i tohle může být důvod, proč se vaše vidění zhoršuje. 

Brzké stmívání, oslňující slunce, auta s ostrými světly, tohle všechno může působit pro naše oči velmi nepříjemně. V tu chvíli si lidé často všimnou, že není s jejich zrakem něco v pořádku.

Špatné počasí způsobuje to, že oči mají málo světla k tomu, aby rozpoznaly všechny důležité detaily. Tohle je nebezpečné především u řidičů, kteří mohou přehlédnout dopravní značky, nejrůznější překážky na silnici nebo divou zvěř. Mohou tak ohrozit nejen sebe, ale i další účastníky provozu.

Noční krátkozrakost

Co to znamená? V momentě, kdy má oko nedostatek světla, zornička se rozšíří, aby do oka pustila co nejvíce světla. Oči se v tuto chvíli stávají jakoby krátkozraké, protože zornice již nedokáže natolik redukovat rozostření na sítnici. Noční krátkozrakost je sice zcela přirozená, ale váš zrak může dočasně zhoršit až o půl dioptrie, a to už je opravdu znát.

V praxi to znamená, že místo toho, abyste viděli chodce či předměty na silnici při běžné vzdálenosti včas, vidíte je o něco později. To je obzvláště při řízení velmi nebezpečné, tam často rozhodují jen sekundy. Čím vážnější krátkozrakost je, tím později překážky vidíte a výsledkem může být i dopravní nehoda.

Podzimní slunce

Možná následující situaci moc dobře znáte, slunce svítí, vy nasednete do auta a najednou nic nevidíte. Podzimní slunce je velmi ostré a například jeho dopad na silnici po dešti dokáže pěkně potrápit. Řešením mohou být polarizační brýle, jejichž filtr dokáže ostré světlo vhodně a okamžitě vyfiltrovat. Další možností jsou speciální brýle pro řidiče, které zajistí jasnější vidění, lepší vnímání barev a detailů.

Rizikové situace za volantem, které jsou spojené se zhoršeným viděním, jsou stále častější. Počet jednotlivců trpících nějakou oční vadou roste. Většina si problém se zrakem neuvědomuje nebo i drobným příznakům nedává velkou váhu. Určitě nepodceňujte vyšetření zraku, které je bezbolestné a trvá v průměru jen 20 min. S případným výběrem brýlí vám pomůže náš zkušený personál tak, abyste byli spokojeni a připraveni na všechny vaše cesty autem. V očních optikách Gemini měříme zrak ZDARMA  a můžete se na něj objednat jednoduše online.