Oční hygiena jako základ kvalitního zraku. Na co rozhodně nezapomínat?

Každý z nás si přeje mít zdravé oči a perfektní zrak. Samozřejmě i oko se opotřebovává a některým věcem, jako například nákupu dioptrických brýlí či čoček, se časem někteří z nás nevyhnou. Každopádně za každým zdravým okem se skrývá také kvalitní péče, a pokud už něco není zcela v pořádku, platí to o to více. Dnes si řekneme pár tipů, jak o oči pečovat.

1. Ochrana proti UV záření

Ať už je léto nebo zima, oči bychom měli celoročně chránit před nebezpečným UV zářením. Pokud se totiž vystaví slunečním paprskům bez dostatečné ochrany, může hrozit spálení rohovky a z dlouhodobého hlediska riziko vzniku šedého zákalu. Ideálně byste měli sáhnout po brýlích s označením AVA/UVB s ochranou UV 400. To vám zaručí dostatečnou blokaci světelného záření v ultrafialovém spektru.

2. Dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu

Blahodárný vliv má nejen na srdce, žíly, plíce a celkovou kondici, ale právě i na oči. Ty přijímají totiž kyslík přímo ze vzduchu. V případě, že nosíte trvale kontaktní čočky, měli byste je čas od času na jeden den vyměnit za brýle. Oči tak můžou lépe dýchat a uleví se jim.

3. Práce na počítači

S tímto druhem zátěže na oči se setkává velká část z nás a občas dochází k zanedbávání péče. Při dlouhé práci na počítači či sledování obrazovek si dělejte pravidelné pauzy a oči vědomě promrkejte. Úlevu přinesou také cviky např. z oční jógy. Pokud jsou vaše oči často vystavovány modrému záření, doporučujeme nosit brýle blokující modré světlo. Tyto brýle seženete ve variantách s dioptriemi i bez. Jsou tedy vhodné i pro ty, kteří brýle běžně nenosí.

4. Kosmetika

Oči a celkově oční okolí je velmi citlivé. Při používání kosmetiky je nutné vyvarovat se složek, které můžou oči dráždit. Pokud používáte make-up, nezapomínejte na důkladné odlíčení. Krémy a jiná kosmetika určena na oči by neměla obsahovat žádné svrašťovací oleje, které mohou způsobovat alergické reakce a nepříjemné podráždění očí. Na oční okolí nepoužívejte kosmetiku, která není k tomu přímo určená.

5. Hygiena

Nejspíš nikoho nepřekvapí fakt, že před kontaktem s očima je nezbytné mít umyté ruce, abyste si do oka nezanesli nějakou nepříjemnou infekci. Stane se, že se do oka dostane nečistota či drobné tělísko. Jako první pomoc je dobré mít doma oční kapky, kterými lze oči propláchnout. Pokud je zasažení očí závažnější, pomůže několik minut oči proplachovat pod tekoucí vodou. V případě vážnějších úrazů jako popálení, píchnutí nebo silný náraz je třeba vyhledat neprodleně oční ambulanci.

6. Prevence

Při pravidelných preventivních kontrolách nezapomínejte ani na své oči. Na měření zraku bychom měli chodit alespoň jednou za dva roky, osobám nad 40 let doporučujeme jednou ročně. Díky měření zraku lze i včas odhalit případná oční onemocnění, které jsou potřeba konzultovat s očním lékařem.

7. Vitamíny

Svému zraku bychom měli dopřát nejen odpočinek od obrazovek, kvalitní spánek, ale i adekvátní přísun živin. Zraku prospívá vyvážený jídelníček bohatý na vitamíny A, E a C, lutein, zeaxantin a také na zdravé omega 3 mastné kyseliny.

Stále platí, že na oči musíme být velmi opatrní, abychom zachovali jejich ideálně stoprocentní funkci. Pokud se ovšem potýkáte s nějakým problémem se zrakem, navštivte včas svého očního lékaře nebo se objednejte na měření zraku do oční optiky. V očních optikách Gemini vám zrak změříme zdarma a bez podmínek. Objednejte se jednoduše online na termín, který vám bude nejvíce vyhovovat.