Užitečné látky, díky kterým můžeme předejít očním onemocněním

Svému zraku bychom měli dopřát nejen odpočinek od obrazovek, kvalitní spánek, ale i adekvátní přísun živin. Zraku prospívá vyvážený jídelníček bohatý na vitamíny A, E a C, lutein, zeaxantin a také na zdravé omega 3 mastné kyseliny. 

Člověk z potravy přijímá významný podíl vitamínů a minerálů, který je určen pouze pro zrakový systém. Jedná se až o 25 procent. Podle očního chirurga Pavla Stodůlky má na kvalitu zraku vliv zdravý životní styl, zejména složení stravy, která by měla být co nejpestřejší, bohatá na vitamíny, minerály a zdravé tuky. Pro oči jsou významnými potravinami například vejce, mořské ryby, dále kukuřice, sója, borůvky, česnek, rajčata, ořechy, semínka a hlavně olivový olej. Velmi prospěšné účinky nejen na náš zrak má i kurkuma.

Mezi nejzávažnější problémy se zrakem patří onemocnění sítnice, které může vést až k oslepnutí. O její správné fungování a ochranu se starají látky lutein a zeaxantin.

Lutein a zeaxantin jsou látky obsažené například v obilí, ovoci a zelenině či vaječném žloutku. S přibývajícím věkem ale slábne schopnost tyto látky z běžné stravy vstřebávat. Pro správné fungování enzymů v oku je také podstatný zinek. Proto je důležité konzumovat potraviny bohaté na tento minerál. Mezi ty patří například játra, vajíčka, mléko, dýňová semínka, ústřice nebo pštrosí maso. Příliš velký přísun zinku však může očím škodit.

Vitamíny přijaté pouze z potravy pro kvalitní zrak přesto nemusí stačit. Stejně jako lidský organismus, tak i oči potřebují živiny. Ideálním řešením, jak do těla dostat potřebné látky je užívání doplňků stravy. K doplnění doporučené minimální denní dávky stačí užít i jednu kapsli za den.

U nás na optikách můžete zakoupit doplňky stravy Gemioptal, které byly vyvinuty odborníky z oční kliniky Gemini. Tyto produkty nejen že mají příznivý vliv na zrak, ale také pomáhají ke správné funkci srdce a mozku. Přípravek Gemioptal TOP Q  – obsahuje složky, které napomáhají ke správné funkci lidského zraku. Představuje vyváženou kombinaci důležitých látek, jako je například lutein, zinek nebo omega 3 mastné kyseliny. Lidem s podrážděnýma očima z důvodu nedostatečné tvorby slz je doporučován Gemioptal HERBAL. Obsahuje byliny používané již starou čínskou medicínou. 

Zeptejte se na Gemioptal v našich optikách Gemini.