Jak vybrat správné brýle podle tvaru obličeje?

Chystáte se na nákup dioptrických či slunečních brýlích, ale nevíte, jaké brýle se k vám hodí? Ať už si do optiky jdete vybrat své první nebo nové brýle, je důležité, abyste se v nich především cítili dobře. Brýle jsou výrazným prvkem tváře a měly by zdůraznit vaši osobnost a styl. V naší optice vám rádi osobně poradíme s výběrem brýlí. Můžete ale také dodržovat jednoduchá pravidla, která vám usnadní rozhodování.

Významnou roli hraje tvar obličeje. Obvykle se rozlišují čtyři základní typy: oválný, kulatý, hranatý a srdcovitý (trojúhelníkový). Tady je třeba se řídit jednou důležitou zásadou – tvar obrub by měl být v kontrastu k obrysům obličeje. Tím dosáhnete celkového vyrovnaného a harmonického dojmu.

Oválný obličej

Oválný nebo protáhlý tvar obličeje je považován za ideální tvar kvůli jeho symetrickým proporcím. S tímto typem si můžete dovolit většinu modelů. Vyhněte se však extrémně širokým nebo malým rámkům, které by mohly narušit rovnováhu obličeje. Tady je to spíše na vaší preferenci, zda zvolíte výrazné, extravagantní brýle či jemné a minimalistické. Kulatými obrubami své rysy změkčíte, hranatými zase přiostříte.

Naše doporučení:

 

Kulatý obličej

Pokud máte kulatý obličej znamená to, že má podobnou délku i šířku, často se širokým čelem a baculatými tvářemi. Brýle vám budou slušet takové, které obličej opticky zúží a protáhnou. Volte obruby s ostrými liniemi a výraznými úhly, které přidají kontrast k oblému tvaru obličeje. Skvělou volbou budou obdélníkové, hranaté nebo geometrické rámečky. Obličej zeštíhlí i brýle s výraznější horní obrubou. Vyhnout byste se naopak měli malým a kulatým brýlovým obroučkám, které ještě více obličej zakulatí.

Naše doporučení:

Hranatý obličej

Hranatý obličej se především vyznačuje výraznými liniemi i čelistmi, širokým čelem a bradou. Pro zjemnění rysů je tedy vhodné sáhnout po obrubách, které jsou opačného tvaru. Vyhněte se rámečkům s ostrými úhly a geometrickými tvary. Volte naopak ty zaoblené a kulaté. Skvěle vám padnou takzvané „cat eye“ brýle nebo taky „motýlového“ tvaru. Nebojte se ale i extravagantnějších modelů.

Naše doporučení:

 

Trojúhelníkový (srdcovitý) obličej

Trojúhelníkový  nebo také srdcovitý tvar obličeje se vyznačuje širším čelem, výraznějšími lícními kostmi a zúžením tváře směrem k drobnější (někdy špičaté) bradě. Pro tento typ obličeje se podívejte po obrubách s jemnými liniemi a subtilními detaily. Velikost brýlí by měla být o něco širší než je čelist, k vytvoření optické rovnováhy. Skvělou volbou budou kulaté brýle nebo tzv. pilotky.

 

Tvar obruby, velikost, ale také barva jsou zásadní při správném výběru brýlí. Brýle také musí správně sedět na nose, za ušima, neměly by se dotýkat pokožky a oko by mělo být umístěno na středu očnice. Proto je nejlepší brýle vybírat v optice, kde vám pomůže zkušený optik. Aby vám nové brýle nejen slušely, ale i pomáhaly, přijďte si do některé z našich poboček změřit i zrak zdarma a bez podmínek. Stačí se jednoduše objednat online.