Při novoročním ohňostroji raději opatrně

Právě v tomto čase mívají hasiči až čtyřnásobný počet výjezdů. Nejčastěji dochází ke zraněním rukou a prstů, ve statistikách se ale hned na další příčce pravidelně umisťují hlava a také oči. I během novoročních oslav byste tedy měli dbát zvýšené opatrnosti a vyhnout se zbytečně riskantním aktivitám, které vám mohou poškodit nejen zrak.

Při odpalování rachejtlí je velmi důležité dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na dané pyrotechnice a nezapomínat na zdravý selský rozum. Důležité je respektovat správnou vzdálenost při odpalování, nedívat se zblízka do rachejtle a být obezřetný při padání popela. Pyrotechnika je nebezpečná zejména svou vysokou teplotou. I nepatrné odlétávající jiskry mohou oko vážně poranit. Nemalé nebezpečí také souvisí s vysokou rychlostí rachejtle. Když do oka narazí přímo, bývá jeho záchrana velmi komplikovaná, často i nemožná.

Ani sebeopatrnější manipulace ale není zcela bez rizika. Rozžhavený popílek může spadnout do oka a popálit ho. Popel kromě kůže na očním víčku mnohdy popálí i spojivku či rohovku. Právě popálení rohovky patří k těm nejhorším komplikacím, které může způsobit trvalé poškození očí, v krajním případě slepotu. Popálení samozřejmě doprovází velmi nepříjemná bolest.

Vedle žhavého popela ohrožuje zrak diváků světelných show také štiplavý kouř. Kouř z pyrotechniky je velmi agresivní, oči potom mohou pálit a být zarudlé. Ulevit vám od pálení a zarudnutí očí mohou umělé slzy. Ty jsou rychlou pomocí i v případě, že se do oka dostane popel nebo malý úlomek z rachejtle. Pokud dojde ke zranění oka, je vždy nejlepší co nejdříve vyhledat očního lékaře.

Nebezpečí pro oči na silvestr ale nečíhá jen venku. Problém může nastat i při obyčejném otevírání lahve sektu. Před otevřením je třeba sekt důkladně vychladit, zátka pak vyletí s menší prudkostí. Sektem byste rozhodně neměli třepat. Zátku směrujte od sebe a všech ostatních v blízkosti. Když špunt do oka narazí přímo, může dojít i k odchlípnutí sítnice nebo posunutí oční čočky. To může v některých případech vést až ke ztrátě zraku. Pokud taková situace nastane, zakryjte oko sterilním obvazem a okamžitě vyhledejte lékaře.